Óföldeák településszerkezetét meghatározó főbb utca a Földeákot Maroslelével összekötő út. A Széchenyi István utca utca keresztmetszete a lebonyolódó forgalomhoz elegendő méretekkel rendelkezik.
Óföldeák történelmi mértékkel mérve, az Árpád korig visszanyúló múltjából eredően rendelkezik kiemelkedő építészeti értékekkel, országos műemlékekkel.
Az egyik legkiemelkedőbb emlék a 450 éve álló gótikus erődtemplom. Országosan védettek a közel 150 éves Návay kúriák a falu belterületén, és a Gencsháti kastély és kiszolgáló épületei. Szerencsére ezen épületek környezetei is, a kastélyt és templom melletti kúriát körül ölelő parkok is országos védelemnek örvendenek.
Erődtemplom: Az Óföldeáki erődtemplom a térség egyetlen falusi gótikus temploma, a magyar művelődéstörténet országosan is számon tartott, egyedül álló műemléke. Mivel a török hódoltság korában a Dél-Alföld középkori középületeinek java része megsemmisült a kevés megmaradt objektum kitüntetett figyelmet élvez.
Ezek közé tartozik a gyönyörűen és igényesen helyreállított egykori Szent Márton templom annak ellenére, hogy története során számtalanszor átépítették és eredeti falazat alig található benne. Összhatásában azonban tökéletesen megtestesíti a hatszáz évvel ezelőtti gótikus hangulatot. Az utolsó felújítással párhuzamosan elvégzett régészeti feltárás alapján kiderült, hogy a templomdombon már a 11. században település volt. Az 1400-as évek elején Árpád- kori alapokra emelt gótikus egyház első írásos említése 1429-ből való.
A kelet-nyugati tájolású épület szentélye a nyolcszög három oldalával záródott. A felkelő nap három jellegzetes csúcsíves ablakon süthetett be az oltár mögé. Innen nyílt észak felé a sekrestye.
Az épület teljes hossza kb. 20 m lehetett, ebből 8 m-t tett ki a szentély. Ennek 7 m, a hajóé 9 m volt. Legkésőbb a XVI. század elején 24 x 38 m nagyságú és 80-100 cm vastagságú védőfallal vették körül, melybe északon haragtornyot, nyugaton kaputornyot, délen valószínűleg bástyát építettek. Az erőd jelleget fokozta a falakon kívül körbefutó sáncárok. Lehetséges, hogy ez a kiegészítés összefüggésben állt a török veszély közeledtével.
A templom történetében több átalakítás és felújítás történt.
Návay László kúria: Az erődtemplom mellett álló neoklasszicista, szimmetrikus tömegű, kontyolt tetős kúria magán hordozza a magyarországi kúria építészet jegyeit. A homlokzatra az egységes, nyugodt, horizontális tagolás a jellemző, ablaksorokkal, ismétlődő motívumokkal. A reprezentativitást a kiemelt középrizalit fejezi ki, előcsarnokszerű, oszlopos, háromszögű oromzattal koronázva. Állaga sajnálatos módon folyamatosan romlik, szükséges lenne minél előbbi felújítására.
Gencsháti Návay kastély: Gencshát külterület, amely része Óföldeák község területének, amelynek központjától számítva nagyjából 3 kilométer távolságra található.
A későklasszicista és korai historizáló formaelemeket tartalmazó kastély felépítése az 1860-as évekre tehető. Az épületet minden bizonnyal Návay (IV.) János emeltette, ugyanis az ő ágának tulajdonát képezte a későbbiekben. A szebb kort megélt épület magán- tulajdonban van. Az épületet az alábbi kép óta már felújították.
Emlékház: A helytörténeti gyűjteményünk rendeltetése az, hogy hosszú távon bemutassuk Földeákon – Óföldeákon és környékén élő embertársaink, elődeink, apáink, édesanyáink által mindennapos használati eszközeiket, tárgyaikat élőben, valamint fényképfelvételeken.